4 min read

T-Mobile Nowe Horyzonty - co obejrzeć w weekend festiwalowy?

T-Mobile Nowe Horyzonty - co obejrzeć w weekend festiwalowy?

Już w najbliższy czwartek we Wrocławiu rozpoczyna się T-Mobile Nowe Horyzonty. Dzięki zaproszeniu od T-Mobile Polska, przez pierwsze cztery dni będę gościł wraz z Małgosią na tej zacnej imprezie. Przygotowałem też szybką, ale konkretną rozpiskę z filmami, które mam zamiar obejrzeć. Dowiecie się z niej co, kiedy i dlaczego.

Rozpiska jest ułożona chronologicznie, zgodnie z moim kalendarzem projekcji.

Amy – 23.07 20:00

They tried to make me go to rehab but I said ‚no, no, no’

Nie wydaje mi się, bym wśród czytelników miał kogoś, komu musiałbym przedstawiać Amy Winehouse. Fenomenalna wokalistka jazzowa, o niesamowitym, charakterystycznym głosie, której historia mogłaby spokojnie wystarczyć na całkiem porządny serial. Gwałtowny wzrost popularności, problemy z mężczyznami, alkoholem i narkotykami, które doprowadziły do kryzysu i nagłej, niespodziewanej śmierci. Wierzę,

Na jej miejscu (In her place) – 24.07 10:15

Na ten film idę przede wszystkim z uwagi na to, że akcja dzieje się w Korei. Mam duży niedosyt po niecałych 3 tygodniach i staram się go zrekompensować, szczególnie że fabuła mocno opiera się na problemach z jakimi boryka się koreańskie społeczeństwo. Jest bogate małżeństwo, które nie może mieć dzieci, jest i biedna matka z ciężarną córką, mieszkające na prowincji. Żeby nie dawać powodów do plotek (bo adopcja w Korei nie jest mile widziana) i spełnić oczekiwania otoczenia, główna bohaterka wyjeżdża na prowincję do pozostałych bohaterek, by po porodzie adoptować dziecko. Między kobietami rodzi się więź, ale każda z nich będzie musiała ponieść konsekwencje swoich działań.

Fucking in love – 24.07 13:00

Bardzo lubię autoportrety. A ten zapowiada się całkiem nieźle. Główna bohaterka po rozstaniu ze swoim partnerem odkrywa czym jest pożądanie i jakie to uczucie być pożądaną. Wyrusza na drugi koniec świata, próbując odkryć swoją seksualność. Przez jej łóżko przewijają się kolejni mężczyźni, uwiecznieni przez kamerę.

Desaparadiso – 24.07 18:45

Jeden z kilku filmów na mojej liście, ukazujących brutalny, totalitarny reżim. Filipiny, lata 70., dziesiątki tysięcy ludzi zostaje porwanych, umieszczonych w więzieniach, po czym zamordowanych bez procesu. Najbliżsi nie wiedzą co się z nimi dzieje, z czasem nadają im miano desaparadiso, co oznacza daleko od raju.

Homar (The Lobster) – 24.07 22:00

Ten film to będzie szalona, niesamowita jazda. Jeden z tych tytułów na który czekam z zapartym tchem. W niedalekiej przyszłości samotni ludzie zmuszani są do zameldowania się w hotelu, w którym mają 5 tygodni na znalezienie sobie nowego partnera.  Za masturbację skazywani są na wsadzenia ręki w rozgrzany toster, a jeśli nie uda im się w 40 dni znaleźć partnera, zostają zamienieni w zwierzę. Alternatywą jest ucieczka do komuny żyjącej w lesie, gdzie można się masturbować, ale seks kończy się kastracją, a pocałunek obcięciem warg.

Syn Szawła (Saul fia) – 25.07 9:45
i Trzy dni w Auschwitz (Three days in Auschwitz) – 25.07 13:00

Dwa filmy poruszające tematykę Holocaustu. Syn Szawła opowiada historię Szawła Auslandera, członka Sonderkommando, grupy Żydów zatrudnionych przymusowo przy eksterminacji swoich pobratymców. Akcja dzieje się w 1944 roku, na kilkanaście godzin przed wybuchem buntu. Trzy dni w Auschwitz jest natomiast dokumentem opisującym wyjazd Philippe Mory, syna kobiety, która cudem uniknęła umieszczenia w obozie koncentracyjnym do Oświęcimia.

Pieśń słonia (Elephant song) – 25.07 16:15

To jeden z tych filmów, co do których od razu wiedziałem, że będę chciał go obejrzeć. Kojarzy mi się z Milczeniem owiec, mimo że mam świadomość tego, że będzie znacznie poważniejszy i głębszy. Główny bohater trafia do szpitala psychiatrycznego, by pomóc wyjaśnić zagadkę zaginięcia pracownika. By to zrobić, angażuje się w grę z jednym z pacjentów, który widział zaginionego jako ostatni.

Dzieci z hotelu Ameryka (Vaikai iš Amerikos viešbučio) – 25.07 22:00

Kolejny z filmów pokazujący rzeczywistość reżimu totalitarnego. W 1972 roku grupa przyjaciół w litewskim (a wówczas radzieckim) Kownie postanawia zorganizować własny festiwal Woodstock, narażając się na represje ze strony władzy. Ich ukaranie zbiega się to w czasie ze samospaleniem Romasa Kalanty przez Teatrem Narodowym w Kownie, oraz protestami kowieńskiej młodzieży.

Zupełnie nowy testament (Le tout nouveau testament) – 26.07 09:45

A co by było, gdyby okazało się, że Bóg jest tak naprawdę złośliwym mężczyzną mieszkającym w Brukseli i szukającym coraz to nowych sposobów by utrudnić ludziom życie? Takie założenie przyświeca tej produkcji, która może być jeszcze bardziej szaloną jazdą niż wspomniany już wcześniej Homar.

Taxi Teheran – 26.07 13:15

Na desce rozdzielczej taksówki jeżdżącej po Teheranie zamontowano kamerę. Za kierownicą taksówki siedzi reżyser, który angażuje pasażerów w rozmowy i pokazuje otaczającą go, irańską rzeczywistość. Taxi Teheran na pierwszy rzut oka wydawało się lekką i miłą pozycją na ostatnie popołudnie we Wrocławiu. Gdy jednak dowiedziałem się, że jest to produkcja, która ominęła cenzurę, bo rząd irański zabronił Panahiemu kręcenia filmów, trafił on automatycznie na moją listę.

Nasza młodsza siostra (Umimachi Diary) – 26.07 15:45

Na początku była bestsellerowa manga. A potem Kore-eda Hirokazu wyreżyserował film. Pełną ciepła historię o trzech siostrach, które po śmierci ojca dowiadują się, że mają jeszcze jedną, najmłodszą siostrę, którą muszą się zaopiekować. Wierzę, że będzie to idealny film, by zakończyć nim pobyt we Wrocławiu.

Nie obrażę się, jeśli w komentarzach podacie swoje typy.

Swoją wizytę na T-Mobile Nowe Horyzonty będę relacjonował na Twitterze, Instagramie, oraz Snapchacie – żeby mnie dodać, zrób aplikacją Snapchata zdjęcie duszka:

7ueaS2PlWuVC4Q_aXq_Q_uXmKkRdWNaRVFwXjOswbC4