3 min read

Geekowy przegląd tygodnia #1 (18-24.01.2016)

Geekowy przegląd tygodnia #1 (18-24.01.2016)

Nowy rok, nowe szalone pomysły. Jedną z rzeczy które planowałem od jakiegoś czasu była publikacja przeglądów tygodnia związanych z technologią, nauką i kulturą popularną. Dzisiaj dostarczam Ci pierwszy z nich.

[TECH] #TwitterDown

19. stycznia Twitter postanowił zaliczyć sześciogodzinną awarię. Najzabawniejsze w tym wszystkim było to, że mimo awarii hashtag #TwitterDown przebił się całkiem szybko do trendów. O ile zagranicą pisały o awarii główne media:

O tyle w Polsce temat podjął RMF24, oraz gimnazjaliści:

[POPKULTURA] Archiwum X powraca!

Starsi czytelnicy na pewno pamiętają serial o parze agentów FBI zajmujących się niewyjaśnionymi sprawami. Kosmici, mutanci, pozaziemskie wirusy i rządowe spiski były tam na porządku dziennym. Serial miał 9 sezonów i emisję zakończono 14 lat temu. Gdy czytacie ten wpis, pierwszy odcinek nowej, sześcioodcinkowej miniserii miał właśnie premierę na amerykańskiej stacji Fox. Co ciekawe, w kontynuacji wystąpią Ci sami, znani z poprzednich sezonów aktorzy – Gillian Anderson (jako agentka Scully), David Duchovny (jako agent Mulder), Mitch Pileggi (Skinner) i William B. Davis (Palacz). O trójce aktorów grających Samotnych Strzelców nie wspominając. Czekacie niecierpliwie na polską premierę? 🙂

Gillian_Anderson_&_David_Duchovny_(9344570889)

[POPKULTURA] Nowy trailer Suicide Squad! 

[Nauka] Planet Nine

20 stycznia Konstantin Batygin i Michael E. Brown publikują w The Astronomical Journal artykuł „EVIDENCE FOR A DISTANT GIANT PLANET IN THE SOLAR SYSTEM”, w którym udowadniają na podstawie analizy orbit innych planet istnienie dziewiątej planety Układu Słonecznego. Artykuł ten jednak spotyka się z krytyką części specjalistów, którzy uważają że wyniki obliczeń autorów mieszczą się w granicach błędu statystycznego.

PLOT TWIST: Mike Brown poprzez odkrycie planet karłowatych wyeliminował Plutona z listy planet Układu Słonecznego. Ciekawe, czy w toku obserwacji uda mu się potwierdzić istnienie Planet Nine, by zapełnić tę lukę.

[Kickstarter] Obiektyw 50mm f/0.75

photo-original

Na Kickstarterze pojawił się projekt niesamowitego, bardzo jasnego obiektywu o maksymalnej przysłonie f/0.75. O ile jasność takiego szkła w dobie fotografii cyfrowej i możliwości ustawienia wysokiego, użytecznego ISO traci na znaczeniu, o tyle efekt artystyczny jest nie do przecenienia. Spójrzcie tylko na ten piękny, idealnie okrągły bokeh i rozmycie tła:

4bdfbe6ab9e4eabebeb9559def21db4c_original

596c8cd33cc55e21ea5a4aa7371a7e7e_original

e0df79fa6acf508db31a2bdf369f69b6_original

[FUN] 8-bit Cinema Star Wars

Znacie 8-bit Cinema? To aranżacje znanych kinowych hitów w postaci krótkometrażowych filmików przypominających gry komputerowe. Co prawda ta produkcja jest nieco starsza niż ostatni tydzień, ale muszę się nią z Tobą podzielić.

 

I to by było na tyle. Daj znać w komentarzach co sądzisz o takiej formie cotygodniowego podsumowania i nie omieszkaj podzielić się nim ze znajomymi, jeśli znalazłeś tu coś wartego uwagi.