4 min read

Chcesz dać klapsa? Lepiej jebnij się w czoło młotkiem.

Chcesz dać klapsa? Lepiej jebnij się w czoło młotkiem.

W naszym kraju pokutuje opinia, że kary cielesne to najlepsze rozwiązanie problemów wychowawczych. Nasi dziadkowie traktowali tak naszych ojców, nasi ojcowie często traktowali tak nas, po czym i my powielamy te same wzorce. Za każdym razem, gdy gdzieś w Internecie widzę, jak ktoś pisze o tym, że dzieci należy trzymać krótko, że klapsy są lekarstwem na wszystko i że od kilku pasów jeszcze nikt nie umarł w mojej kieszeni otwiera się scyzoryk i mam ochotę mordować.

Kiedyś, kilka lat temu z jedną z moich byłych urządziłem sobie wieczór szczerości. W jego trakcie padło pytanie o to, czego najbardziej się wstydzę. I było to pytanie, które przywołało cholernie dużo nieprzyjemnych wspomnień z dzieciństwa. Bo moje dzieciństwo do przyjemnych i szczęśliwych nie należało.

Mój ojciec jest niepijącym alkoholikiem, przestał pić, gdy miałem 8, lub 9 lat. Pamiętam, jak wracał pijany do domu, jak zdarzyło mu się uderzyć moją mamę. Co gorsza, pamiętam też, że mimo wszystko lubiłem, gdy przychodził pijany do domu, bo tylko wtedy mogłem liczyć na jego uwagę i zainteresowanie. Tylko wtedy mnie przytulał, tylko wtedy rozmawiał, tylko wtedy był komunikatywny. I tylko wtedy, swoim zapijaczonym głosem śpiewał mi kołysankę o dwóch kotkach, wspomnienie czego do dzisiaj budzi we mnie nieprzyjemne odczucia. W międzyczasie moja mama zagroziła mu rozwodem, co zmobilizowało go do tego by przestał pić. Zrobił to w zasadzie z dnia na dzień, bez terapii, spotkań AA i w zasadzie jakiegokolwiek wsparcia. Ot, powiedział sobie, że więcej się nie napije. Na jedynym spotkaniu z psychoterapeutą dowiedział się, że wróci do picia, jeśli tylko nie znajdzie sobie jakiegoś hobby. Zaczął zatem hodować kanarki i papugi.  Minęło niemal 25 lat, a mój ojciec wciąż nie tknął ani kieliszka alkoholu. Za to mam dla niego ogromny szacunek, szczególnie że moja samodyscyplina do najmocniejszych nie należy. Potem zmarł mój dziadek, też alkoholik. Mój ojciec uznał, że duży dom po dziadku, 120 kilometrów od Warszawy będzie idealnym miejscem by zająć się swoim hobby. Miałem wtedy 11 lat, mama uznała, że wyjazd z tatą pomoże mi uleczyć w pewnym stopniu nasze relacje. Wyjechałem więc na wieś, zostałem wyrwany ze swojego środowiska i umieszczony w nowym, natomiast relacje z ojcem tkwiły na tym samym poziomie. Niestety – po kilkunastu latach regularnego picia mój ojciec zmienił się dość mocno. Był choleryczny, nerwowy, wiecznie poddenerwowany. W marcu 1995 roku, moja mama przyjechała po mnie ze swoim kolegą Tomkiem, po czym zabrali mnie do Warszawy – na miejscu okazał się, że są razem i że planuje rozwód z ojcem. Tomek wydawał się być rozsądnym, inteligentnym i sympatycznym facetem, niestety dość szybko ukazał swoje prawdziwe oblicze. Okazał się sadystą, który czerpał przyjemność z karania mnie za najdrobniejsze przewinienie. Mimo, że minęło kilka lat i wyjaśniliśmy sobie tę kwestię, wciąż mam nieco żalu do swojej mamuśki, że mu na to pozwalała i zamykała się w tym czasie w kuchni, albo wychodziła z domu. Największy wstyd spotkał mnie gdy musiałem się przebrać przed WFem, mając w zasadzie ślady na całych nogach – od łydek, po dolną część pleców. Nauczycielki wzięły mnie do pielęgniarki, potem wezwały dyrektorkę i szkolną pedagog i oglądały mnie jak eksponat. Gdy następnego dnia do szkoły została wezwana matka i Tomek, wiedziałem, że wieczorem czeka mnie kolejna awantura. Tylko, że Tomek zmienił metody, tak by nie pozostawały ślady – klęczałem na grochu, z rękami w górze, robiłem tysiące przysiadów (rekord to ok. 2500), albo zmuszał mnie do biegania. Do dziś mam po nim pamiątkę – nienaturalnie umięśnione łydki w stosunku do reszty nóg.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że za każdym razem słyszałem, że to dla mojego dobra, że jeszcze kiedyś będę mu wdzięczny i że zrozumiem, gdy dorosnę. Mam 31 lat, moja wdzięczność przez wiele lat ograniczała się do tego by spuścić temu skurwysynowi wpierdol przy możliwej okazji (przy czym nawet nauczyłem się bić z tej okazji), z czego już wyrosłem, a mimo upływu czasu ja wciąż nie rozumiem i zastanawiam się – dlaczego? Ani jedna z tych kar nie przyniosła pożądanego rezultatu. Zawsze robiłem swoje, zawsze chodziłem swoimi drogami i za każdym razem robiłem na przekór, tylko po to by udowodnić, że to bezcelowe, co w dorosłym życiu skutkowało tylko tym, że prosiłem się o kłopoty. Dorosłem i jedyne co rozumiem to to, że zostałem skrzywdzony na całe życie. Mam świadomość tego, że moje relacje z innymi ludźmi przez wiele lat cierpiały z uwagi na to co przeżyłem. Wiem, że wewnątrz mnie są pokłady agresji, które co jakiś czas potrafią ujrzeć światło dzienne w najmniej oczekiwanym momencie. Czasem rzucam przedmiotami, niszcząc przy okazji otoczenie, czasem uaktywnia mi się agresor na widok pijanych, szukających zaczepki ludzi, a czasem po prostu w konfliktowych sytuacjach zmieniam się w kurduplowatego berserkera, który na widok przeciwnika z pałką teleskopową zamiast spierdalać chwyta pierwszy lepszy ciężki przedmiot – np. samochodową gaśnicę (#truestory, been there, done that).

I największy lęk budzi we mnie to, że kiedyś mógłbym skrzywdzić w ten sam sposób swoje dziecko.

Dlatego, jeśli kiedykolwiek przyjdzie Ci do głowy by dać klapsa dziecku, pierdolnij się lepiej czymś ciężkim w głowę, zanim skrzywdzisz je na całe życie.

A na koniec utwór w temacie: